O biegu

Choć Orzysz leży w samym sercu Mazur, to – na przestrzeni dziesiątek lat – bardziej niż z bogactwem jezior i lasów kojarzony jest z wojskiem. A w szczególności z okrytą mieszaną sławą „Jednostką Karną”. Bieg Tygrysa, ekstremalne, sportowe wyzwanie o charakterze militarnym, pełnymi garściami czerpie właśnie z historii 7 Oddziału Dyscyplinarnego 1370, w którym od początku lat 70’ żołnierze odpokutowywali swe przewinienia, przechodząc prawdziwą szkołę życia.

Żołnierz, który spędził w JW1370 przynajmniej jeden dzień, określany był mianem „Harcerza”. Ci, którzy odbyli 40-dniową służbę, otrzymywali przydomek „Tygrysa”. W tym czasie niejednokrotnie musieli zaliczać tzw. Dużą Beczkę, czyli wycieńczający marsz w pełnym oporządzeniu po przyległym do jednostki poligonie Orzysz, podczas którego – będąc w kryzysowej sytuacji – wykuwali swe charaktery.

Na tej bazie zrodził się Bieg Tygrysa, którego pierwsza edycja wystartowała w 2012 roku. Od tego czasu z legendą Tygrysów zmierzyły się już rzesze śmiałków nie tylko z najróżniejszych stron Polski, ale i zza granicy.

Kolejna okazja, by na własnej skórze poczuć trudy rywalizacji na orzyskim poligonie już 19 sierpnia 2023 r.

PolishEnglishGerman